گیربکس اتوماتیک هوشمند AMT

AMT  مخفف عبارت Automated Manual Transmission  به معني گيربكس دستي اتوماتيك شده، در سال 1996 و توسط كمپاني BMW  و تحت نام تجاري SMG‌  براي اولين بار پا به عرصه بازار گذاشت. AMT ، همان گيربكس دستي است با اين تفاوت كه فرآيند تعويض دنده و كلاچ گيري در آن به وسيله يك مجموعه رباتيكي هوشمند انجام مي گيرد. در سطح بين المللي، اين سيستم جزو سيستمهاي پيشرفته محسوب شده و از جايگزينهاي احتمالي سيستمهاي دستي به حساب مي  آيد. مزيت اصلي اين سيستم، قيمت كم، سادگي تعمير و نگهداري و كاهش مصرف سوخت، افزايش راندمان، بالابردن عمر قطعات خودرو و افزايش راحتي در رانندگي مي باشد.

جزئيات و قطعات سيستم AMT

برد الكترونيك

عمليات كلاچ گيري، تعويض دنده، كنترل دريچه گاز و ساير كنترل هاي مورد نياز در واحد کنترل الکترونیک   (TCU ) صورت مي گيرد. سخت افزارTCU   داراي بخش هاي مختلفي است كه شامل درايور موتورها، درايور سنسورها، مدار محافظ و مدار تغذيه برد مي باشد. یک نمونه از این مجموعه در نشان داده شده است.

مكانيزم كلاچ برقي

این واحد کار گرفتن و رها کردن کلاچ در زمان­های مختلف تعویض دنده، ترمز و یا حرکت در شیب را انجام داده، از سرعت مناسب و عملکرد مطلوبی برخوردار بوده و قادر به تشخیص نقطه­ی خطی بودن کلاچ (حالت نیم کلاچ) می­باشد.  
تمامي قطعات اين مكانيزم و موتور به كار رفته توسط متخصصان شركت نگين فن آور شريف ساخته شده است.

 سيستم تعويض دنده

در سيستم انتقال قدرت دستي عمل تعويض دنده توسط دسته دنده صورت مي گيرد كه به صورت مستقيم با يك مكانيزم لينكي به گيربكس وصل شده است. در سیستم AMT  دسته دنده و مكانيزم لينكي حذف مي گردد و عمل تعويض دنده توسط يك ربات هوشمند بنام سیستم تعویض دنده انجام مي گيرد. اين ربات از دو عدد موتور DC  مخصوص با سنسورهاي تشخيص موقعيت و يك مكانيزم انتقال نيرو تشكيل شده است.
تمامي قطعات اين مكانيزم و موتور به كار رفته توسط متخصصان شركت نگين فن آور شريف ساخته شده است.

 دسته دنده AMT

این قطعه در واقع درخواست راننده جهت تعویض دنده را دریافت و به برد الکترونیک ارسال می‏کند.

نحوه تعويض مدهاي دسته دنده

عملكرد مجموعه AMT  در مدهاي مختلف به شرح زير مي‌باشد.
(R ) در اين مد سیستم AMT  گیربکس را در حالت دنده عقب (Rear ) قرار می دهد. هنگام جا زدن دنده عقب بايستي ضامن زير دسته دنده به بالا كشيده شود تا دسته دنده به سمت جلو حركت كند.
(N ) در اين مد سيستمAMT  گیربکس را در حالت خلاص(Neutral ) قرار می دهد.
(A ) در اين مد سيستم  AMTگیربکس را در حالت خودكار(Automatic ) قرار می دهد. عمليات تعويض دنده در این حالت به صورت خود كار انجام مي پذيرد.
 (M )  در اين مد سيستم  در حالت تعويض دنده دستي (Manual ) قرار دارد و براي افزايش شماره دنده، بايد دسته دنده را به سمت (+) و براي كاهش دنده دسته دنده را به سمت  (-) حركت داد.

مجموعه مكانيزم گاز برقي

اين قسمت شامل مجموعه پدال گاز و دريچه گاز و مبدل براي تبديل دريچه گاز معمولي به برقي مي باشد. كه در مجموع عمل انتقال فرمان گاز دادن و قطع و وصل آن را به عهده دارد.
شركت نگين فن آور به عنوان تنها توليد كننده دريچه گاز برقي مي باشد كه طرح زير به عنوان دانش فني جديد ملي مي باشد.

 نحوه كاركرد نرم افزار سيستم  AMT

 نرم افزار سیستم  شامل دو بخش اصلي مدیریت تعويض دنده و مدیریت كلاچ‌ و دریچه گاز الکترونیکی می باشند. هر کدام از این بخشها روی یک پردازنده قرار دارند که توسط یک شبکه ارتباطی با هم در ارتباط می باشند.
بخش مدیریت تعويض دنده كه در قسمت بالاي دياگرام قرار دارد شامل دو حالت خودكار (Automatic)  و حالت دستي (Manual)  است که بوسیله دسته دنده  (Gear Selector)  انتخاب مي شود.
در حالت خودكار با توجه به مقدار خروجي سنسورهاي خودرو عمليات تعويض دنده انجام مي گیرد و در حالت دستي فرامین تعویض دنده از دسته دنده برقی و توسط راننده دریافت می شود. در حالت دستی در صورتیکه درخواست راننده سبب آسیب احتمالی به مجموعه موتور و یا گیربکس شود، درخواست مردود می شود.
مدیریت كلاچ و دريچه گاز الکترونیکی كه در قسمت پايينی دياگرام قرار دارد، وظيفه رها سازي كلاچ، گرفتن كلاچ و كنترل دريچه گاز الکترونیک را با توجه به درخواست راننده و شرایط خودرو بر عهده دارد.
دوبخش نرم افزاری به گونه ای طراحی شده اند تا در صورت قطع شدن، خرابی و یا اختلال در عملکرد سنسورها کماکان عملکرد معقولی داشته باشند. تنها سنسور لازم برای عملکرد سیستم، سنسور دور موتور است که در صورت عدم فعالیت آن عملیات کلاچ گیری کاملا مختل خواهد شد. در صورت قطع شدن این سنسور راننده می تواند خودرو را درحالت دستی قرارداده و کلاچ گیری را شخصا انجام دهد.
اما در صورت قطع شدن سنسورهای ترمز، سرعت خودرو و دریچه گاز عملیات نرم افزاری با کیفیت کمتر ولی بدون اختلال فعال خواهد بود.

تاریخچه ی گیربکس اتوماتیک

در سال 1938 کرایسلر کلاچ هیدرولیکی را تولید نمود که با وجود آن در حالی که جعبه دنده می توانست در وضعیت درگیری باشد موتور با دور آرام به کار خود ادامه می داد و با این طرح گام موفقیت آمیزی در ابداع جعبه دنده های نیمه اتوماتیک برداشته شد و بدین لحاظ کرایسلر مشهور گردید. جعبه دنده های نیمه اتوماتیکی که طراحی های بعد به جای کلاچ هیدرولیکی مبدل گشتاور هیدرولیکی جایگزین شد و به نام های کرایسلر تورک ـ درایو و پلی موث هیدرایو نامیده شد. مشاهده می شود که در آنها به منظور تعویض دنده ها هنوز از یک کلاچ پایی استفاده شده است. در سال 1940 کارخانه جنرال موتور جعبه دنده هیدراماتیک را برای اولین بار در اتومبیل اولدزموبیل به کار برد. این طراحی اولین کاربرد کلاچ های هیدرولیکی را در ترکیب جعبه دنده 4 دنده ای مشخص کرد و جعبه دنده اتوماتیک نامیده شد که در آن مجموعه خورشیدی جلو و عقب برای وضعیت خلاص و دنده های جلو به کار برده شد و در دنده عقب مجموعه خورشیدی جلو نسبت دور کاهنده ای ( افزایش گشتاور ) دارد و مجموعه خورشید عقب مسیر قدرت را عکس نمود و همچنین نسبت دور دنده عقب را بیشتر کاهش می دهد. ( افزایش گشتاور را بیشتر افزایش می دهد. ) در سال 1948 بیوک جعبه دنده داینافلو را ارائه داد و اولین اتومبیلی بود که در آن موفق شده بودند جعبه دنده اتوماتیک را با مبدل گشتاور هیدرولیکی به کار برند که با استفاده از مجموعه خورشیدی حرکت مستقیم دنده یک و دنده عقب را شامل می شد و اهرم تعویض دنده جعبه دنده را به محور خروجی مبدل گشتاور بدون دنده های اضافی مربوط می سازد.

تفاوت گیربکس CVT و AMT چیست؟ تیپ ترونیک چیست؟

تاریخ انتشار: پنج شنبه 22 بهمن 1394
حتما در بسیاری از طرح های فروش خودروها یا در مشخصات آن نام جعبه دنده CVT یا AMT را دیده اید ولی آیا تفاوت گیربکس CVT و AMT را می دانید؟! در این مقاله سعی شده است این دو نوع جعبه دنده به زبان ساده توضیح داده شود .
به نقل از عصر ایران ، با پیشرفت علم و تکنولوژی و نیاز روز افزون خودرو‌ها به بهینه سازی و بازدهی بالاتر، مدام تکنولوژی‌های تازه‌تر در زمینه جعبه دنده‌های اتوماتیک در حال عرضه هستند که بسیاری از این تکنولوژی‌ها بر اساس همین نوع جعبه دنده‌های اتوماتیک ساده و با افزوده شدن چند قطعه مکانیکی و الکترونیکی و هیدرولیکی عمل کرده و بعضی از آنها از پایه و اساس با این گیربکس‌های اتوماتیک معمولی تفاوت دارند .
در این مطلب به بررسی انواع CVT و AMT و همچنین اصطلاحات تیپ ترونیک و شیفت ترونیک می‌پردازیم .

جعبه دنده‌هایCVT

هنگامی که در یک خودرو و در شرایط عادی راننده اقدام به تعویض دنده می‌کند این عمل در گیربکس موجب درگیر شدن دو چرخ دنده با اندازه‌ها و تعداد دندانه‌های متفاوتی می‌شود .
درگیر شدن این چرخ دند‌ه‌های متفاوت سبب بوجود آمدن ضریب دنده‌های گوناگون (متناسب با تعداد دندانه‌ها و قطر چرخ دنده) می‌شود و گشتاور و دور بر اساس این ضریب دنده از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌شود .
این نحوه درگیری چرخ دنده‌ها در جعبه دنده‌های دستی کاربرد دارد که در نمونه‌های اتوماتیک این نسبت دنده‌ها بوسیله درگیر شدن چرخ دنده‌های خورشیدی و سیاره‌ای و قفسه نگهدارنده و چرخ دنده رینگی ایجاد می‌شود اما در جعبه دنده‌های CVT خبری از این چرخ دنده‌های خورشیدی و سیاره‌ای و… نیست بلکه تکنولوژی و فرآیند نوینی در حال رخ دادن در زیر پوسته این سیستم‌های انتقال قدرت است .
CVT مخفف عبارت Continuously Variable Transmission و به معنای سیستم انتقال قدرت متغیر پیوسته است .
استفاده از این نوع سیستم انتقال قدرت به سرعت در حال رشد بوده و کارخانجاتی مانند رنو، نیسان، جنرال موتورز، فولکس واگن و… در حال استفاده و تحقیق و توسعه این نوع از سیستم‌های انتقال قدرت هستند .
اجزا اصلی تشکیل دهنده سیستم انتقال قدرت از نوع CVT عبارتند از پولی ورودی (محرک)، پولی خروجی (متحرک) و تسمه مخصوص از جنس فلز یا پلاستیک .
هرکدام از پولی‌های محرک و متحرک (ورودی و خروجی) از دو مخروط تشکیل شده‌اند که این مخروط‌ها می‌توانند در راستای محوری که روی آن نصب شده‌اند حرکت کنند و به هم نزدیک و دور شوند بر روی این دو پولی تسمه‌ای که بعضا دارای سطح مقطع V شکل است، قرار می‌گیرد .
زمانی که دو مخروط تشکیل دهنده هر پولی به هم نزدیک می‌شوند به دلیل سطح شیبدار مخروط‌ها تسمه بر روی سطح شیبدار مخروط حرکت کرده و به سمت بالا رانده می‌شود. با این عمل در واقع شعاع پولی که تسمه با آن در تماس است افزایش می‌یابد. زمانی که دو مخروط از هم فاصله بگیرند عرض پولی بیشتر شده و تسمه پایین می‌رود و بین دو سر مخروط قرار می‌گیرد یا این عمل شعاع پولی که تسمه روی آن متصل است کاهش می‌یابد .
زمانی که دو پولی که هرکدام از دو مخروط متحرک تشکیل شده‌اند عرض خود را از طریق جابجایی مخروط‌ها تغییر می‌دهند، بینهایت شعاع پولی ایجاد می‌شود و همانطور که میدانیم نسبت میان شعاع پولی ورودی و خروجی سبب ایجاد بینهایت ضریب دنده می‌شود به همین دلیل زمانی که خودرو در حال حرکت است با افزایش یا کاهش سرعت عرض این پولی‌ها کم و زیاد شده و و نسبت دنده‌ای را متناسب با وضعیت حرکتی خودرو ایجاد می‌کند .
به همین دلیل است که گفته می‌شود بر خلاف سایر جعبه دنده‌های اتوماتیک و دستی که تعداد محدودی ضریب دنده را تولید می‌کنند، در جعبه دنده‌های CVT بی نهایت نسبت دور ایجاد می‌شود که این امر سبب از بین رفتن شوک و تغییر دور‌های ناگهانی ناشی از تعویض دنده‌ها می‌گردد و به صورت پیوسته و متغیر در هر لحظه ضریب دنده مناسب انتخاب می‌شود .
.
از جمله مزایا استفاده از این نوع سیستم‌های انتقال قدرت می‌توان به کاهش مصرف سوخت تا بیش از ۱۸ درصد نسبت به گیربکس‌های خودکار معمولی، انتقال روان‌تر و یکنواخت‌تر قدرت موتور، کارایی دینامیکی بهتر، شتابگیری بهتر، کارکرد دائمی موتور در بهینه‌ترین دور که ضمن کمک به سلامت موتور موجب کاهش مصرف سوخت می‌شود .
جعبه دنده‌های AMT
AMT مخفف شده عبارت Automated Manual Transmission  به معنای سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک شده است .
این نوع از گیربکس‌ها در واقع راحتی استفاده از گیربکس‌های اتوماتیک را به ویژه در ترافیک‌های شهری برای راننده به ارمغان می‌آورند در حالی که پیچیدگی و هزینه بالای گیربکس‌های اتوماتیک را ندارند .
در واقع این نوع از سیستم‌های انتقال قدرت همان گیربکس‌های دستی هستند که عمل کلاچ‌گیری و تعویض دنده در آنها بوسیله یک مجموعه الکترونیکی و مکانیکی صورت می‌پذیرد .
AMT‌ها از اجزای اصلی شامل واحد انتخاب حالت دنده، واحد کنترل کننده الکترونیکی ECU ، دریچه گاز برقی(مبدل دریچه گاز برقی)، عملگر‌های برقی تعویض دنده و کلاچ گیری تشکیل شده‌اند .
در این نوع از سیستم‌های انتقال قدرت راننده می‌تواند با قرار دادن اهرم تعویض دنده در حالت مخصوص به تعویض دستی، شخصا اقدام به تعویض دنده‌ها کند و همچنین می‌تواند با قرار دادن در حالت اتوماتیک این کار را به مجموعه الکترونیکی و مکانیکی تعبیه شده بسپارد .
هنگامی که راننده اهرم تعویض را در حالت اتوماتیک قرار می‌دهد واحد کنترل الکترونیکی به کلاچ برقی دستور می‌دهد و عملیات کلاچ‌گیری انجام می‌شود، سپس واحد تعویض دنده برقی اقدام به درگیر کردن گیربکس دستی در دنده یک می‌کند، اما کماکان سیستم کلاچ برقی عملیات کلاچ گیری را ادامه می‌دهد(مشابه حالتی که خودرو را در دنده یک قرار داده و پدال کلاچ را پایین نگه داریم). سپس زمانی که راننده اقدام به فشردن پدال گاز می‌کند بر اساس دور موتور و موقعیت دریچه گاز، کلاچ برقی اقدام به درگیر کردن مجموعه دیسک و صفحه کرده و خودور شروع به حرکت می‌کند .
در این حالت واحد پردازش ECU با در اختیار داشتن پارامتر‌هایی نظیر سرعت خودرو، وضعیت دریچه گاز، دور موتور و… در زمان لازم دستور کلاچ گیری مجدد را به مجموعه کلاچ برقی و دستور درگیر کردن دنده دو را به مجموعه تعویض برقی دنده می‌دهد و مجددا واحد کلاچ برقی دیسک و صفحه را درگیر می‌کند (مشابه حالتی که کلاچ توسط راننده گرفته شده و دنده ۲ جا زده شود و پدال کلاچ به آرامی رها شود) و این عملیات تا سبک‌ترین دنده ادامه می‌یابد .
زمانی که اهرم تعویض در حالت دستی قرار می‌گیرد فرامین لازم برای وارد مدار شدن کلاچ برقی و مجموعه تعویض دنده برقی توسط راننده داده می‌شود، به طوری که وقتی راننده اهرم تعویض را در جهت سبک‌کردن دنده‌ها فشار دهد این پیام از طریق واحد پردازش به مجموعه کلاچ و تعویض کننده برقی دنده‌ها فرستاده می‌شود و گیربکس یک دنده سبک‌تر می‌شود (مثلا از ۲ به۳ ).
آشنایی با اصطلاحات تیپ ترونیک و شیفت ترونیک
تیپ ترونیک و شیفت ترونیک نوع خاصی از جعبه دنده‌ها به شمار نمی‌روند، بلکه به عنوان یک تکنولوژی و امکان ویژه برای تعویض دنده‌ها شناخته می‌شوند .
در گیربکس‌های اتوماتیک تیپترونیک و شیفت ترونیک بر خلاف گیربکس‌های اتوماتیک معمولی، این اختیار به راننده داده شده است که به صورت دستی و از طریق اهرم تعویض دنده یا از طریق شیفتر‌های تعبیه شده در پشت فرمان خودرو دستور سبک یا سنگین کردن دنده‌ها را بدهد .
در این سیستم اگر راننده اهرم تعویض را در حالت اتوماتیک قرار دهد تعویض دنده‌ها به صورت اتوماتیک انجام می‌شود، اما اگر اهرم را در وضعیت دستی قرار دهد می‌تواند با استفاده از حرکت خاص تعریف شده برای اهرم دنده یا با استفاده از شیفتر‌ها خود اقدام به تعویض دنده‌ها کند .
البته در این حالت چناچه تعویض دنده‌ها از جانب راننده به موقع صورت نپذیرد و از محدوده قرمز تعریف شده برای موتور و گیربکس عبور کند برای جلوگیری از آسیب به موتور و گیربکس، به صورت اتوماتیک دنده سبک می‌شود. لازم به ذکر است بسیاری از شرکت‌های خودروسازی اسامی انحصاری را بر روی این نوع از سیستم تعویض دنده قرار می‌دهند، اما در واقع عملکرد بیشتر آنها شبیه هم است .


گیربکس CVT

گیربکس AMT

گیربکس اتوماتیک تیپ‌ترونیک یا شیف ترونیک

کمک به کاهش مصرف سوخت نسبت با سایر گیربکس‌های اتوماتیک– انتقال قدرت یکنواخت‌تر و و روان‌تر –کمک به کارکرد همیشگی موتور در بهینه ترین دور
عدم وجود پیچیدگی بسیار بالای گیربکس های اتوماتیک شیف ترونیک شتابگیری بهتر

عدم وجود پیچیدگی و هزینه های نگهداری و قیمت گران گیربکس های اتوماتیک – نصب و راه اندازی آسان

سرعت و دقت بالا در تعویض دنده ها –راحتی در ترافیک های شهری – هوشمندی و دقت بسیار خوب –کمک به مصرف بهینه سوخت در نمونه‌های پیشرفته

مزایا

هزینه نگهداری بالا ( اما کمتر از سایر گیربکس‌های اتوماتیک)/ نیاز به استفاده از روغن های خاص و گران قیمت
این گیربکس ها به علت نرمی بیش از حد در کارکرد و ثابت ماندن دور موتور هیچ حسی از تعویض دنده و رانندگی اسپرت را به راننده منتقل نمی‌کند

عدو وجود دقت کافی در حد و اندازه گیربکس های اتوماتیک پیشرفته /عدم همخوانی کامل با تمامی گیربکس های دستی

تکنولوژی بسیار پیچیده/ گران قیمت /هزنیه های نگهداری بالا –وزن بالا

معایب

کروز کنترل دسته راهنمای لیفان x60 ایران کلاچ ملایر وجدانی

کروز کنترل دسته راهنمای لیفان x60 ایران کلاچ ملایر وجدانی

کروز کنترل دسته راهنمای ۲۰۷ کروز کنترل لیفان x60 دستی و اتوماتیک یا اتومات ایران کلاچ ملایر وجدانی 09188523897 www.iranclutch.org www.aetgroup.co