کلاچ برقی اتومیذ

الزامات استاندارد کلاچ برقی با نیم نگاهی به محصولات موجود

متاسفانه در محیط فضای مجازی شرکتهای حوزه کلاچ اتوماتیک و نرم کننده کلاچ تا حد امکان به برخورد با یکدیگر و عنوان نمودن ضعفهای دیگران و اختفای ایرادات خود پرداخته اند و حتی در مواردی که ضعفی در رقیب خود ندیده اند به ناچار به ضعف تراشی پرداخته اند. حتی در مواردی برخی با اجاره و یا پرداخت پول به سایتهای دارای رتبه سعی کرده اند در قالب نظر خواهی خودساخته یا مقالات معرفی دروغین، مشتریان را به سمت کالای خود گمراه نمایند. در این شرایط اگر واقعا دنبال کالای مناسب باشید، چاره ای نیست جز اینکه کمی دانش خودرویی خود را افزایش دهیم.
در یک سری مجموعه مقالات قصد داریم بر مبنای اصول علمی و مشاهدات تجربی خوانندگان عزیز را برای انتخاب محصول مناسب کلاچ اتوماتیک یا نرم کننده کلاچ یاری نمائیم.

کلاچ برقی یا نرم کننده کلاچ چقدر دوام لازم دارد؟

قبل از هر چیز ذکر چند نکته در خصوص کلاچ خودرو بسیار مهم است. از لحظه ای که شما خودرو را روشن می کنید و به انجام کارهای روزانه می پردازید، تا زمانیکه مجدد به منزل باز می گردید، کلاچ خودرو همواره در فعالیت هست و حتی یک لحظه استراخت نخواهد داشت مگر اینکه مشغول رانندگی در اتوبان باشید و یا خودرو را متوقف کرده باشید، خلاصه در یک محیط شهری کلاچ خودرو تا خودرو روشن است مشغول کار می باشد.
لذا در مجموعه کلاچ اتوماتیک یا نرم کننده دوام قطعات به یکی از مهمترین مسایل تبدیل خواهد شد. فرض کنید مجموع کلاچگیری شما در یک روز رانندگی بین 200 تا 500 مرتبه باشد(مجموع کلاچ گیری و ترمز گیری منجر به توقف در ترافیک). در این صورت در یکسال بین 70 هراز تا 170 هزار بار کلاچ گیری خواهیم داشت و اگر فرض کنیم سیستم بخواهد 5 سال به طور متوسط عمر داشته باشد تعداد سیکل کاری کلاچ برقی یا نرم کننده شما بین 350 هزار تا 850 هزار سیکل خواهد بود.

نیروی و کورس لازم برای کلاچ گیری چقدر است؟

از طرف دیگر معمول نیروی لازم برای کلاچ گیری از سر پدال کلاچ در خودورهای روز دنیا معمولا کمتر از 8 کیلوگرم و جابجایی پدال از محل اعمال فشار بین 10 تا 15 سانتیمتر است. البته برای خودروهای داخلی این نیرو از سر پدال تا 16 کیلوگرم هم می رسد.
معمولا با یک مکانیزم سیم کلاچ یا فشار روغن نیروی سر پدال به دوشاخه کلاچ سر گیربکس منتقل می شود. اگر از سر دوشاخه کلاچ سر گیربکس نگاه کنیم، نیروی لازم برای کلاچ گیری حدود 80 کیلوگرم خواهد بود و جابجایی دوشاخه کلاچ معمولا بین 22 تا 27 میلیمتر بعلاوه حدود 5 میلیمتر خلاصی سیم کلاچ و مهره سر سیم کلاچ لازم است.
اجازه دهید اول یک مساله فیزیک را با هم حل کنیم. حاصلضرب نیرو در جابجایی در فیزیک معادل کار انجام شده است. و لذا از سر پدال با سر دو شاخه کلاچ این مقدار یکی خواهد بود. یعنی اگر نیرو در سر پدال را در کورس پدال ضرب کنیم با نیرو ضربدر کورس حرکت در سر دوشاخه کلاچ یکی خواهد بود.
این مقدار یا کار لازم برای کشیدن پدال کلاچ مقدارش حدود 200 تا 250 کیلوگرم سانتیمتر می باشد که البته در نظر بگیرید کورس لازم برای کلاچ گیری از سر دوشاخه بر اساس استانداردها متوسط 2.5 سانتیمیتر است و اگر مقدار کمی لقی سیم و مهره سر سیم کلاچ را لحاظ کنیم کورس لازم حداقل 3 سانتیمتر می شود.
لذا برای طراحی یک کلاچ برقی روی یک خودروداخلی به موتور نیاز داریم که بتواند 200 تا 250 کلیوگرم سانتیمتر کار را در مدت قابل قبولی(کمتر از 0.5 ثانیه) انجام دهد. خصوصا در خصوص گروه خودروهای پراید و پژو 405 بعد از یکی دو ماه کارکرد کلاچ خودرو این نیرو افزایش پیدا می کند. اگر در ترافیکهای شهری رانندگی کرده باشید متوجه می شوید که پس از مدتی کار با خودرو پدال کلاچ بسیار سفت شده و اصولا بخش زیادی از علاقه ایرانیها به کلاچ برقی به خاطر بیش از حد سفت بودن کلاچهای خودروهای داخلی و بعضا چینی می باشد.
می خواهم یک جمع بندی در اینجا داشته باشم،
برای سلامتی گیربکس و دیسک و صفحه شما باید موارد زیر رعایت شود:
- حداقل 3 سانتیمتر از سر دوشاخه کلاچ ، کلاچ گرفته شود.
- نیروی مورد نیاز برای کشیدن کلاچ ازسر دو شاخه کلاچ حدود 80 کیلوگرم باید لحاظ شود.
- زمان یک کلاچ گیری معقول کمتر از 0.5 ثانیه باید باشد.
این یعنی کار حدود 250 کیلوگرم سانتیمتر در 0.5 ثانیه انجام شود. خوب اینها چه معنی دارد؟
مفهوم بعدی که باید توضیح بدهم مفهوم توان است. مقدار کار انجام شده تقسیم بر زمان دقیقا تعریف توان است. حالا 250 را بر 0.5 تقسیم کنیم. مقدار حاصل 500 کیلوگرم سانتیمتر بر ثانیه یا بر اساس فرومولهای فیزیک معادل 50 وات می شود. بعلاوه به کورس 3 سانتیمتر برای یک کلاچ برقی در حداقل شرایط نیاز داریم.
در ادامه باید توضیحاتی راجع به موتورهای برف پاک کن و قدرت آنها بدهم.

توان موتورهای برف پاک کن

در حال حاضر دو مدل موتورهای برف پاک کن در ساخت کلاچهای برقی استفاده می شود:
- موتور برف پا کن کن پیکان و پژو شرکت اتحاد موتور که قویترین مدل آن در این مقاله بررسی می شود.
- موتور عملگر بوش آلمان استفاده شده در خودروهای بنز و بی ام دبلیو که دو مدل دارد و مدل ضعیف تر آن در این مقاله بررسی می شود.
موتورهای مذکور دارای یک مکانیزم گیربکس نیز هستند. مجموع ساختار الکتریکی و گیربکس این الکترو موتورها حدود 40 درصد راندمان دارد. یعنی اگر 100 وات به آنها برق بدهیم در خروجی سر موتور توان 40 وات ظهور خواهد داشت.

الف- موتور برف پاک کن شرکت اتحاد موتور

این موتور 12 ولت بوده و آمپر مصرفی آن در شرایط نرمال 5 آمپر است. در این شرایط توان این موتور از نظر الکتریکی 60 وات است و توان خروجی سر گیربکس آن کمتر از 24 وات خواهد بود. این مقدار حدود نصف مقدار مورد نیاز در شرایط ایده آل یک کلاچ برقی می باشد.

ب- موتور برف پاک کن بوش آلمان

این موتور 12 ولت بوده و آمپر مصرف آن در شرایط نرمال حدود 12 آمپر است. توان الکتریکی این موتور 144 وات و توان خروجی سر گیربکس آن حدود 58 وات خواهد بود که بیش از مقدار مورد نیاز برای یک کلاچ برقی خواهد بود.
با این اوصاف متوجه می شویم که موتور اتحاد موتور شرایط لازم برای بکار گیری در کلاچهای برقی را ندارد؛ اما چگونه است که در برخی مدلهای کلاچ برقی از این موتور استفاده می شود؟ در ادامه دلایل این امر را ارائه خواهیم داد.

دلایل بکارگیری موتورهای اتحاد موتور علی رغم تناقضات علمی در کلاچهای برقی:

مهمترین دلیل اینکار نقض شرایط طراحی و یا عدم رعایت استانداردهای طراحی می باشد. برخی از این دلایل به شرح زیر است:
- کورس کلاچهای با موتور اتحاد موتور بین 2 سانتیمتر تا 2.2 سانتیمتر است. یعنی این کلاچهای برقی حدودا 1 سانتیمتر کلاچ را کمتر از مقدار استاندارد می کشند. با این اشکال فنی حدود 30 درصد توان مورد نیاز کم می شود. اما در عوض باید منتظر خرابی گیربکس خصوصا دنده برنجی و ماهکها و صاف شدن دیسک و صفحه در مرور زمان باشید.
- مطلب دیگر اینکه این مدل کلاچهای برقی روی تمام انواع خودروها جواب نمی دهند. طبق بررسیها نهایت نیروی کشش این کلاچهای برق در سر دو شاخه کلاچ حدود 60 کیلوگرم برای عملکرد مداوم (شرایط ترافیک مثلا صد بار پی در پی کلاچ گیری)خواهد بود.
در یک جمع بندی این مدل کلاچهای برقی را تنها در خودروهای با کلاچ بسیار نرم و آنهم در شرایط اضطرار می توان استفاده نمود و بدلیل کورس کم کلاچ گیری به هیچ وجه مناسب سیستمهای کلاچ گیری نبوده و قطعا باعث خرابی گیربکس خواهند شد. گاهی ممکن است در روزهای اول که دیسک و صفحه کلاچ شما نو باشد با کورس کمتر از استاندارد هم کلاچ شما ظاهرا درست کار کند ولی به مرور زمان قطعا با این مشکل مواجه خواهید شد.
در حقیقت برای یک پاسخ نصبی از این سیستمها در نمایندگیهای نصب به ناچار مجبور خواهند بود تا سیم کلاچ را تا حد غیر استانداردی سفت کنند و این در حالیست که طبق استاندارد سیم کلاچ مقدار 5 میلیمتر لقی نیاز دارد. بررسی برخی از این موارد را تمامی مکانیکهای خودرو به عنوان یک قانون ساده می دانند.
نکته ای که جای تاسف دارد این است که برخی عرضه کنندگان این مدل کلاچ ادعای دریافت استانداردهای ملی را برای محصول خود دارند و حال اینکه از پایه این سیستمها دچار اشکالات ساختاری هستند. لازم به ذکر است در حال حاضر هیچ استاندارد ملی برای محصول کلاچ برقی در کشور وجود نداشته و تمامی اظهارات بر این پایه یا از روی عدم دانش و یا به جهت فریب مشتریان خواهد بود.