تاریخچه کلاچ برقی / کلاچ اتوماتیک در ایران و شرکتهای فعال در این عرصه

شرکتهای مختلفی در ایران در زمینه تولید و عرضه کلاچ برقی/ اتوماتیک فعالیت داشته اند. اما شروع اینکار از شرکت ایرانخودرو و در ارتباط با خودروهای سفارشی معلولین و با خرید از یک سازنده آلمانی صورت گرفت.
پس از آن تیمی از کارشناسان فنی زبده شرکت ایرانخودرو به فکر ساخت این محصول افتادند. در سال 1385 اختراعی در این زمینه ثبت نمودند و پس از آن از این تیم آقای مهندس علیرضا پورگمرکی شرکتی در ایران با عنوان پژوهشگران الکترونیک خودرو کامیاب تاسیس نمود.
اوج فعالیت کلاچ برقی در ایران به سال 1387 و اعلام نیاز شرکت پارس خودرو به محصولات کلاچ برقی و گیربکس AMT برای معلولین بود.
به طور موازی با پژوهشگران الکترونیک خورو کامیاب شرکت نگین فن آور شریف از سال 1385 که برای تولید گیربکس اتوماتیک AMT تاسیس شده بود فعالیت می کرد. مدیر این شرکت فرشید امیری اولین فارغ التحصیل دو رشته همزمان مهندسی برق و مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف و از نخبگان علمی کشور با ایده های بزرگی نگین فن آور شریف را تاسیس نمود و تمایلی برای فعالیت در زمینه کلاچ برقی نداشت. او در همین سال برای پراید گیربکس اتوماتیک خود از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران تائیدیه فنی گرفت.
در سال 1387 و پس از عقد قرارداد نگین فن آور شریف در خصوص گیربکس AMT با پارس خودرو و عقد قرارداد کلاچ اتوماتیک با پژوهشگران الکترونیک خودرو کامیاب  با پارس خودرو و استقبال از این محصولات و با پیشنهاد پارس خودرو نگین فن آور شریف طی مدت کوتاهی محصول کلاچ برقی را به عنوان یک زیر مجموعه AMT ساخت و قراردادی نیز در این زمینه با پارس خودرو منعقد شد.
در همین سال آقای مهندسی ابراهیم حسینی محصولی را تحت عنوان کلاچ برقی ساخته بود که مورد قبول کارشناسان شرکت پارس خودرو واقع نشد.
به طور موازی نیز شرکتی در شیراز با عنوان سورین صنعتگران سپنتا فعالیت داشت که ظاهرا خود نیز تمایلی برای عرضه به پارس خودرو نداشت.
فعالیت کلاچ برقی همچنان ادامه داشت و به مرور مهندس حسینی شرکت الکتروهوشمند آسیا را فعالیت داد و محصول کلاچ برقی را به بازار عرضه نمود.
در این سالها کامیاب با شخص جدیدی بنام  آقای محمدباقر محمد زاده بعنوان مسئول فروش انحصاری قرارداد بست. از پیشینه و تحصیلات ایشان چیزی به کامیاب ارائه نشده است. اما بدون شک تا این تاریخ تحصیلاتی در بخش مهندسی نداشتند و در بخش فروش فعالیت داشتند.
پس از مدتی ایشان از کامیاب جدا شد و مدتی به عنوان کارشناس فروش در نگین فن آور شریف شانس خود را آزمود که با این شرکت نیز به توافق نرسید و سرانجام راهی شرکت الکتروهوشمند آسیا شد. لازم به ذکر است عدم توافق بر این پایه بود که ایشان متقاضی فروش انحصاری محصولات ایران کلاچ مطابق شرایط قبلی در کامیاب بودند که مورد توافق مهندس امیری قرار نگرفت و بالتبع ایشان حقوقی نیز دریافت نکرد(سوابق مدت فعالیت ایشان و چندین مرتبه رفت و آمد ایشان در آرشیو ایران کلاچ موجود است.).
پس از مدتی فعالیت در این شرکت بناگاه محمد زاده از الکتروهوشمند آسیا خارج شده و اعلام نمود که محصول کلاچ برقی جدیدی ساخته است. ولیکن این محصول هیچ تفاوتی با محصول الکتروهوشمند آسیا (اهاکو) نداشت. حتی تک تک قطعات این دو محصول علاوه بر شباهت ظاهری بجای هم نیز قابل استفاده بودند.
پس از آن آقای محمد زاده برای محصول خود یک شرکت در سال 1392 تاسیس نمود و نام آن را بسیار شبیه به نام محصول قبلی با نام الکترو توسعه آسیا صنعت (اتاکو) البته با مسئولیت محدود نام نهاد. این شرکت تا کنون برخلاف نص صریح ماده 95 قانون تجارت هیچگاه در عنوان خود از عبارت مسئولیت محدود استفاده نکرده است. لذا در عداد شرکتهای تضامنی قرار خواهد گرفت.
شرکتهای دیگر کلاچ برقی همگی از مدیران با سواد مهندسی مربوطه و اکثرا از مخترعین و نخبگان کشور بودند. لذا پاشنه آشیل این شرکت از ابتدا مسایل فنی بود که آقای محمدزاده همواره با تبلیغات فراوان و حتی تضعیف دستاوردهای ارزشمند علمی رقبا  سعی در کم کردن این ضعف داشت. اما نقطه قوت این شرکت این بود که یک فرد با تجربه بازاری داشت که سبب می شد در صنف تعمیرکاران و حتی رانندگان تاکسی و ... مشتریان عمومی این محصول راحتتر از نخبگان دیگر شرکتها جا باز کند.
حضور محمدزاده باعث تغییرات شدیدی در جهت گیری بازار کلاچ اتوماتیک شد. قبل از این هیچیک از شرکتها تمرکز بر فروش نداشت. تمرکز آنها بر فناوری و ساخت محصول باکیفیت بود و معتقد بودند محصول خوب مشتری را جذب خواهد کرد. اما محمد زاده با این ایده وارد شد که می توان محصول ضعیف و متوسط را هم با تبلیغ حتی بیشتر از محصول قوی فروخت کافیست قویتر عرضه شود. تا زمان حضور ایشان کپی کاری بین شرکتها حتی در بخش ایده های تجاری و قطعات محصولات کاری ناپسند تلقی می شد اما تکرار اینکار قبح آن را ریخت. عملا در این سالها اتاکو با مسئولیت محدود شرکتی بود که مترصد بود تا فن آوریهای سایر شرکتها را در اسرع وقت کپی و گاها حتی سریعتر از آن شرکتها به عنوان محصول خود منتشر نماید. از طرفی با حجم تبلیغات زیاد حتی در ذهن مشتری به گونه ای قلمداد می کرد که آنها مخترع هستند و بقیه کپی کار هستند. به صورت قطعی استفاده از درایورهای VNH در بردهای کلاچ برقی و کیت دیاگ یک نمونه بارز این موضوع است که درچند سال اخیر و با کپی برداری محصولات کامیاب و ایران کلاچ رخ داد.
یکی از کارهایی که بسیار جالب و باعث شوخی سایر مدیران شرکتها بود این بود که اتاکو با مسئولیت محدود در سالهای آغازین تاسیس در title وب سایت خود می نوشت "اتاکو اولین مخترع کلاچ هوشمند"(مدارک این مساله در آرشیو ایران کلاچ موجود است.) جالب است بدانید تا قبل از سال 92 کسی از این واژه کلاچ هوشمند استفاده تجاری نمی کرد و اولین بار اتاکو با مسئولیت محدود اینکار را شروع کرد. در واقع اگرچه این شرکت هیچ نوع ثبت اختراعی نداشت اما واقعیت این بود که کلمه کلاچ هوشمند را اختراع کرده بود. در واقع مخترع کلمه کلاچ هوشمند را باید شرکت اتاکو با مسئولیت محدود دانست.
بالاخره در سال 1396 اتاکو با مسئولیت محدود پس از 4 سال تولید کلاچ هوشمند توسط خود و بیش از 11 سال توسط کامیاب و ایران کلاچ یک ثبت اختراع داشت و حتی سعی کرد تا با تبلیغ وسیع آن تا حدی خود را از زیر بار تولید تجربی و بدون تخصص و کپی کاری رها نماید.
البته در برگه های ثبت این محصول اختراعی نکاتی درج شده که همگی قدیمی بوده از جمله دیاگ و درایور st و انکودر که از سالهای 86 به بعد هم در محصولات کامیاب و ایران کلاچ بکار رفته است.
در سالهای 90 تا 93 شرکتهای نگین فن اور شریف(ایران کلاچ) و پژوهشگران الکترونیک خودرو کامیاب تلاش زیادی برای تولید و تجاری سازی و عرضه گیربکس اتوماتیک به خودروسازی داخلی نمودند ولی واقعیت این بود که بازار خودروسازی ما چه از طرف عرضه و چه از طرف تقاضا مهیای کاری در این حد بزرگ نبود.
در نتیجه فشار مالی زیادی به این دو شرکت وارد شد. در این سالها اتاکو با مسئولیت محدود و اهاکو اما با تمرکز بر بازار فروش تک به تک توانستند پیشرفت خوبی داشته باشند.
بازگشت دو شرکت کامیاب و ایران کلاچ در سال 93 به بازار فروش تک به تک رقابت را بسیار دشوار نمود. اما حضور پررنگ دو پیشکسوت بازار باعث ایجاد رونق مجدد شد. تعداد زیادی از خودروها از جمله خودروهای پمپی که قبلا امکان نصب کلاچ برقی نداشتند هم اکنون این امکان را توسط نگین فن آور شریف بدست آوردند. کامیاب هم توانست نسل جدیدی از کلاچ برقی بسازد که بخش زیادی از عیوب گذشته را پوشش داده بود.
در طی این سالها همواره بزرگترین مشکل تولید کلاچ برقی مشکل موتور بود. نگین فن آور شریف در ابتدا فقط از موتور بوش برف پاک کن پژو 206 و کامیاب از موتور ماکو ترکیه که در برف پاک کن 405 استفاده می شد بهره می گرفت. شرکت اهاکو هم از نوعی موتور خاص و پرفدرت برای کلاچ برقی استفاده می کرد. اتاکو با مسئولیت محدود نیز هنوز تشکیل نشده بود.
به مرور و با افزایش ظرفیت تولید ایران کلاچ موتورهای برف پاک کن شرکت اتحاد موتور را هم تست کرد اما بدلیل طراحی خاص این موتورها مناسب برای کلاچ برقی تشخیص داده نشد.
سالها بعد محمد زاده با چرخش بین شرکتهای کامیاب و ایران کلاچ و بعد اهاکو و بدلیل عدم دسترسی به موتور مناسب بصورت انبوه در اتاکو با مسئولیت محدود از این مدل موتور استفاده کرد. ایده این شرکت این بود که مشکل دوام را با این طرح که قیمت دو موتور اتحاد موتور از یک موتور بوش یا ماکو ترکیه کمتر است و لذا درنهایت هزینه شرکت کمتر خواهد شد.
عملا برای هر کلاچ برقی دو موتور اختصاص می یافت.
اهاکو نیز کار مشابهای انجام داد اما آنها تغییراتی در طراحی دادند تا موتور دوام بیشتری داشته باشد. ایده موتور با دوران 360 درجه تا حدی فشار به دنده های موتور  را کم می کرد و لذا محصول تولیدی این شرکت در شرایط تحریمی عملا از این نوع سیستم استفاده نمود.
کامیاب اما در ادامه توانست به عنوان اولین شرکت از نیروی انتظامی تائیدیه بگیرد. شاید برای خواننده عجیب باشد چون با تبلیغات زیاد اتاکو با مسئولیت محدود حتی خود بنده به اشتباه افتادم اولین و تنها دارنده مجوز نیروی انتظامی این شرکت است ولی نه تا کنون اتفاقا تنها شرکتی که تائیدیه نیروی انتظامی خود را در معرض رئویت بقیه گذاشته کامیاب بوده است.
کامیاب در ادامه به موتورهای بوش رو آورد اما تامین این موتورها بسیار سخت بود و نهایتا این شرکت بدلیل فعالیت در تولید نوعی کولرهای جدید و با راندمان بالا از کار کلاچ برقی کنار رفت.
در سال 1394 جوانی خوش فکر و مخترع بنام مرتضی راشکی سعی کرد مشکل موتورهای کلاچ برقی را با ابداع نوعی کلاچ اتوماتیک بدون موتور و با خلا منیفولد خودرو حل نماید.
در طی این سالها با شرکت ترمز ماشین ادغام شد و فعالیتهای خوبی تحت عنوان تجاری کمو داشت. امتیاز این سیستم عدم نیاز به موتور و اشکال آن تعدد زیاد قطعات نصبی و همچنین ضعف کنترل پذیری این سیستم در مقایسه با رقبای برقی خود بود. سلامت کاری تمرکز بر خلاقیت و حل مشکلات محصول از ویژگیهای بارز این شرکت است. اگر به وب سایت یا کانال تلگرامی آنها سری بزنید چنین مواردی به وضوح مشاهده می شود. اگرچه این تیم تاکید ویژه ای بر تبلیغات ویژگیهای برجسته خود بدون تخریب رقبا دارد.
همچنین کمو توانست به عنوان یک شرکت دانش بنیان و دارای ایده خود را نشان دهد و از بنیاد ملی نخبگان نیز لوح تقدیر برای اختراعات خود گرفت. چنانچه مجددا سلامت کاری به بازار کلاچ اتوماتیک بازگردد پیش بینی پیشرفتهای خوبی برای این گروه دانش بنیان جوان وجود دارد.
در سال 1396 ایران کلاچ سعی کرد مسیر کلاچ برقی را با محصول جدید خود تغییر دهد. کلاچ برقی اتومید یک محصول جدید بود. در این سیستم بجای دوران 360 برای فشار کمتر به موتور از بردهای پیشرفته c1 استفاده شده بود لذا به موتور هیچ نوع فشار اضافی نمی آمد. از موتورهای بوش مخصوص شده برای کلاچ برقی در محصول خود استفاده کرد و مشکل مهم کلاچهای برقی را که عقب آمدن در شروع به حرکت رد سربالایی بود را با مود جدید اتومید رفع کرد.
اتومید با تشخیص شیب جاده در حالت ترمزی کلاچ را آزاد می کرد و بعد از بالا آمدن کلاچ تا حد لازم به راننده اعلام می کرد که تا ترمز را رها کند.
سردنده این سیستم برای نخستین بار دارای بکلایت و چراغهای روشن و خاموش و چراغ اتومید بصورت زیبا بود.
این سیستم مجهر به کنترل دو سنسور همزمان یکی سنسور automotive  نصب شده روی پمپ کلاچ و یکی سنسور هال داخل الکتروموتور بود که اطلاعات آن را از طریق پروتکل Lin بدون هیچ نوع سیم اضافی از طریق دو سیم موتور منتقل می کرد.
در حال حاضر نیز شرکتهای اهاکو و کمو در حال تولید محصولات جدید برای خارج کردن ایران کلاچ از گوی رقابت هستند و شرکت اتاکو با مسئولیت محدود نیز سعی دارد تا با روشهای همیشگی خود با تخریب بازار، مشتریان را از خرید سیستمهای اتومید منصرف نماید.
لازم به ذکر است گروه جوان کمو نیز در محصول خود موردی شبیه به اتومید تعبیه کرده اند. البته شرکت اتاکو با مسئولیت محدود نیز از عناوینی مثل اتومید هوشمند در تبلبغات نمایندگیهای خود استفاده می کند که عمدتا ناشی از عدم درک صحیح اتومید و به قصد تخریب دستاوردهای تکنولوژیک ایران کلاچ و کمو است.
این تاریخچه به مرور تکمیل شده و چنانچه فرد با افرادی به موارد مندرج اعتراضی دارند خواهشمند است با ارائه مستندات مطالب خود را از طرق تلگرام یا واتساپ برای آقای مهندس امیری با شماره 09123036593 ارسال فرمائید. بدون شک انعکاس صحیح رویدادهای بازار و کمک به شرکتهای دانش بنیان جوان و ایجاد جو سالم بازار هدف اصلی تهیه این مستند است.

اصلاحات تاریخچه کلاچ برقی

طی تماس و مستندات جناب آقای مهندس پورگمرکی بخشی از این تاریخچه اصلاح شد. اصلاحات درخصوص تائیدیه نیروی انتظامی کامیاب و همچنین قرارداد فروش انحصاری آقای محمدزاده با آن شرکت می باشد.
طی پیام پراکنی اتاکو با مسئولیت محدود برای نمایندگان مختلف کلاچ برقی و بدور از منطق عنوان شده که محمدزاده از ایران کلاچ حقوقی گرفته یا خیر که در این متن ضمن تاکید بر متن قبلی تاکید شده ایشان حقوقی نگرفته است.

کلاچ اتوماتیک هوشمند(اتکو،برقی)پژو۲۰۶ ایران کلاچ

کلاچ اتوماتیک هوشمند(اتکو،برقی)پژو۲۰۶ ایران کلاچ

کلاچ اتوماتیک اتکو با موتور کشنده برقی ایران کلاچ نمایندگی کلاچ هوشمند تبریز آقای نجفی

کلاچ اتوماتیک هوشمند (کلاچ برقی ، اتومید) درویشی

کلاچ اتوماتیک هوشمند (کلاچ برقی ، اتومید) درویشی

کلاچ برقی اتومید با موتپر فدرتمند بوش آلمان Bosch سردنده بک لایت دار و مود شیب روی مخصوص نصب توسط عاملیت استان تهران آقای محسن درویشی میدان قزوین کلاچ اتوماتیک هوشمند (کلاچ برقی ، اتومید)

کلاچ اتوماتیک برقی( اتکو ، هوشمند) ایران کلاچ نجفی تبریز

کلاچ اتوماتیک برقی( اتکو ، هوشمند) ایران کلاچ نجفی تبریز

کلاچ اتوماتیک مدل اتکو با سردنده ساده ایران کلاچ نصب روی خودرو پراید تاکسی اجرا نمایندگی آقای نجفی تبریز

کلاچ اتوماتیک هوشمند (برقی، اتومید) پارس، ایران کلاچ درویشی پاسداران

کلاچ اتوماتیک هوشمند (برقی، اتومید) پارس، ایران کلاچ درویشی پاسداران

کلاچ اتوماتیک هوشمند با موتور پر قدرت برقی بوش آلمان ایران کلاچ روی خودر پژو پارس نصب توسط عاملیت شمال و شرق تهران آقای مهدی درویشی